ЮРФАКТИ плюс
№ 10 (24)
Тетяно Василівно, скільки часу Вам довелося працювати, щоб стати суддею?
Закінчивши юридичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника у 2002 році, у вересні І цього ж року почала працювати у господарському суді Івано-Франківської області, в якому пропрацювала до лютого 2012 року, тобто майже 10 років.
Чи думали Ви взагалі, коли були студенткою юридичного, що станете суддею?
Ні, коли була студенткою, мріяла бути адвокатом, нотаріусом, але аж ніяк не суддею. Вже тоді розуміла, що це надто складна і відповідальна професія, адже на порядку денному може стояти доля конкретної людини, яку ти повинен вирішити.
Ви працюєте зараз в господарському суді. А чи «дружили» Ви з господарсько-правовими дисциплінами під час навчання, чи сподівались, що будете тісно працювати з ними?
Навчання давалось легко, однак вже на другому курсі зрозуміла: предмети цивілістичного напрямку мені рідніші, я їх краще розумію, навіть курсові писала з курсу «Цивільне право України». Тому вже на 4-тому курсі вибрала цивільну спеціалізацію.
Всі предмети були цікавими, однак, знову ж повторюсь, більше подобались предмети цивілістичного напрямку. Незабутніми були лекції з господарського права професора В.В. Луця, спецкурсів В.А. Васильєвої, Ю.Ю. Юрченка, юристів-практиків В.А. Юрчака, П.О. Гвоздика, Г. 3. Цюх, В.В. Девляшевського, М.І. Стецьків.
З якого часу вирішили стати юристом і ким хотіли бути після закінчення юридичного факультету?
Бажання стати юристом зародилось ще десь у 8-му класі, вже в 9-му класі додатково відвідувала гурток з правознавства, брала участь у районних та обласних олімпіадах. На 4-5 курсах проходила практику у господарському суді Івано-Франківської області (виконувала роботу помічника, секретаря), тому вирішила піти на роботу саме до цього суду (психологічно було легше в знайомому колективі).
Які спогади залишились після закінчення ВНЗ?
Тільки хороші спогади, адже саме тут я знайшла справжніх друзів, з якими є про що поговорити та що згадати. Без перебільшення, можу сказати, що випуск 2002 року є один з кращих з моменту створення, адже 99% випускників реалізували себе як повноцінні юристи. Адже це були не випадкові люди, а ті, які обрали професію юриста за покликом душі та серця, що є чи не найголовнішим сьогодні.
Крім роботи в суді, Ви паралельно працювали в Юридичному інституті на посаді доцента кафедри судочинства. Чи не сумуєте за студентами?
Звичайно, сумую, бо мені з дуже подобалось викладати, адже поряд із студентами я і сама відчувала себе молодою. Думаю, якби я не реалізувала | себе у практичній сфері, пішла б працювати до ВНЗ. Не втрачаю надії, що зможу повернутись на викладацьку ниву та поділитись зі студентами як практичним, так і теоретичним досвідом.
Що найбільше Вам подобається в роботі судді?
Робота судді, незважаючи на всі труднощі і складнощі, є дуже цікавою, різноплановою, адже зустрічаються справи різних категорій, про які, можливо, працюючи юристом конкретної фірми, навіть би не здогадувався.
Щоб майбутні судді не будували собі ілюзій, розкажіть, з якими труднощами Вам доводиться зустрічатися в роботі?
Професія судді досить складна і відповідальна, тому труднощів не бракує. Однак найгірше, коли законність і справедливість лежать у різних площинах. Інколи виникають ситуації, коли вимоги справедливі, але стороні не вистачає юридичних аргументів. На щастя, таке трапляється нечасто.. . Крім того, справи, які надходять до суду - це вже конфлікт між сторонами, тому суд в особі судді є свого роду буферною зоною між сторонами конфлікту. Слід бути готовим прийняти відповідальність за свої дії та працювати під постійним психологічним тиском можливих наслідків роботи.
Судді господарського суду і судді загальної юрисдикції по-різному вирішують схожі справи. Поясніть студентам, чому так відбувається?
Є справи зі схожою доказовою базою, але у всьому повинен бути індивідуальний підхід, аналіз, а вже потім прийняття рішення. Звичайно, є такі ситуації, коли у схожих правовідносинах вже є висновок найвищої судової інстанції, а практика різна... Мабуть, це залежить, перш за все, від компетентності судді, його порядності.
Поділіться з майбутніми суддями «секретом успіху»: як стати суддею і бути справедливим професіоналом?
На сьогодні дуже «модно» бути суддею – Кваліфікаційна | комісія суддів України оголосила вже третій набір кандидатів на цю посаду - прим. авт. Однак, я переконана, що цю професію слід обирати за покликом душі і серця. Якихось особливих рецептів, щоб стати суддею немає, однак кожен, хто обере цю професію, повинен розуміти всю складність та відповідальність, яка ляже на Ваші плечі та не боятись цього. Тільки впевнені у собі люди досягають бажаного і лише наполеглива праця дасть очікуваний результат. Рецептів справедливості теж немає, у кожного вона своя, однак я переконана: «справедливість» повинна бути станом душі людини в мантії... Крім того, невід'ємними рисами натури майбутнього судді повинні бути висока порядність, чесність, безкорисливість, об'єктивність, вдумливий підхід до кожної деталі справи, постійне прагнення до самовдосконалення.